Zimák - Uppgötva Ísland

Tradiční zimní tábor, tentokrát v krásném okolí Stříbrných hor ...

V sobotu jsme se všichni dle očekávání sešli u dodávky na nádraží, kde jsme nechali velké bágly a běžky. S malými batůžky jsme pak naskákali do vlaku a štrádovali si to směr Rýmařov. Tam jsme cestou na bus okoukli místní hokejové utkání a za chvilku už jsme byli ve Stříbrných horách. Na místě už nás čekali dodávkoví a útulná chalupa. Po svačině a vybalení se všichni seznámili s celotáborovou hrou, jejímž cílem bylo dozvědět se co nejvíc o Islandu a prostě a jednoduše ho objevit - Uppgötva Ísland. Pak jsme si šli ven zahrát eskymáckou honičku a příjemně jsme se unavili u kanadského fotbalu.

Vzhledem k tomu, že druhý den byla neděle, tak jsme se tentokrát ještě bez rozcvičky pomalu vzbudili kolem osmé. Po snídani jsme už ale popadli běžky a pádili ven. Tam jsme se postupně rozdělili na skupiny podle výkonnosti, ve kterých jsme jezdili. Ty vypadaly většinu času takto:

·        Velcí – Stračena, Vojta, Rudek, Chip a Vašek,

·        Střední – Bea, Anežka, Palo, Buldok, Lea a Klárka, Miky,

·        Jamajka – Eliška, Anetka, Mája, Filda a Dominik.

Na běžkách jsme se poohlédli po okolí a pomalu plánovali, kam se vydáme zítra. Večer jsme zahráli pár her a písniček a pomalu ulehli spát.

V pondělí už jsme za ranní kytary a zpěvu vyběhli ven na krátkou rozcvičku, jak už to bylo až na jednu výjimku, po celou dobu konání tábora. Hned po snídani jsme se vypravili na „kámen“. Střední trošku oklikou, velcí si k tomu dali nějaké okruhy a Jamajka vyrazila rovnou z chalupy. U „kamene“ jsme se sešli všichni a společně pak jeli zpátky do chalupy. Po obědě a odpočinku jsme vyrazili ven zahrát pár sněhových blbáren jako třeba Hu-tu-tu. Uvnitř pak jednotlivé skupiny (červení, žlutí, zelení a modří) stavěly dráhu pro pimpongový míček a trošku se „deskovkařilo“. Pomalu ale jistě rostla obliba „kittenů“!

Čtvrtý den nás čekal celodenní výlet na okruhy! Nejmenší Jamajka se kousek svezla dodávkou, ostatní šlapali od chalupy po svých. Pěknou lesní cestičkou jsme se všichni dostali na okruh, který zvládli i ti nejmenší, někteří dokonce víckrát. Po obědě „pod stromem“ jsme se vypravili k našemu „kameni“ od kterého už jsme se vydali známou cestou do chalupy. Celý den už byly výrazněji vidět krásné posuny na běžkách, pár pěkných sjezdů a občas na nás vykouklo i sluníčko. Prostě krásný den. Večer jsme se dozvěděli pár zajímavostí o Islandu a zase doplnili pár věcí na mapu.

Další den byl plný venkovních her! A tak se závodilo do kopce i z kopce, štafetově na okruhu, nechyběly ani skoky na běžkách. Opravdu vtipné byly krasobruslařské sestavy na běžkách, uvnitř pak čekaly úkoly jako v Mission Impossible! Nakonec jsme šli relativně brzy spát, protože nás čekal dlouhý den.

Ačkoliv v původním plánu bylo vyrazit na Praděd, počasí nás donutilo náš plán pozměnit. Nakonec se ukázalo, že to bylo ještě lepší než původní plán. Všechny jednotky byly navezeny na Skřítek, kde měly naplánovány následující trasy:

·        Střední – po zeleném okruhu na Hvezdu a Rabštejn a pak rovnou do chalupy,

·        Velcí – obkroužit modrý, resp. červený okruh a pak se vydat ve stopách střední skupiny,

·        Jamajka – obkroužit modrý nebo červený okruh a dodávkou zpátky do chalupy.

A jak byly jednotlivé expedice úspěšné? Střední skupina pod vedením Maca a Kači dostála svého plánu dokonale a úspěšně dorazila do chalupy. Jamajka obkroužila jeden okruh společně s Fidem a Lososem, kteří poté co naložili Jamajčany do dodávky (Kufi), vyrazili ve stopách ostatních dvou skupin. Velcí společně se Smíškem obkroužili modrý okruh a něco navíc a vydali se na zelený okruh stejně jako střední skupina. A světe div se i tato skupina za pomocí mapy, značek a telefonických pokynů dorazila úspěšně „domů“. Najeto měla pěkných 26 kilometrů, střední skupinka si dala pěknou dvacítku.

V pátek dopoledne se zahrály krátké hry venku, Smíšek s Kačou se stihly ztratit cestou na nákup a odpoledne bylo věnováno závěrečce. V té se všechny skupiny úspěšně popraly s menším i většími fyzickými úkoly, s cestou „na kámen“, běžkováním na krátkém okruhu nebo třeba šifrou. Nakonec se všem povedlo poskládat znak Islandu. Z druhé strany pak měly skupiny bonus, který jim mohl napovědět téma letního tábora. A tak se nakonec všichni dozvěděli, že se z Islandu musí vydat zpět do svého rodného Dánska, neboť tam právě zemřel vikinský král. Následovala velká hostina (skoro jako u Vikingů), několik písniček a pár vtipných póz u pantomimy.

Nezbývá než dodat, že byl tenhle zimák opravdu povedený a fajn. Byl skvělý nenahraditelný skvostný boží a vůbec nejlepší za poslední roky. Hory, louky, sníh, běžky, hry a banda skvělých lidičků.

Díky za něj! 

Hodnocení článku

5

Autor článku:
Smíšek

Členem oddílu 17 let

Je všude tam, kde je potřeba roztlačit kamion, přenést obří balvan, nebo něco rozdrtit kladivem (třeba kost). Jinak naše máma, ségra, opora.