Expedice DofE - Piplup

Psal se červen 2019, když se našemu náctiletému expedičnímu týmu povedlo zúročit školení a vědomosti, které jsme během uplynulého půl roku nabrali v programu DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburghu), a vyrazit na vlastní pěst do terénu. Naším cílem bylo prozkoumat na kánoích přírodu a kulturu nám tak blízkou, a přitom tak dalekou, prozkoumat krajinu a kulturu Polskou.

Naše dobrodružná výprava nezačala jinak, než nekonečnou cestou plnou očekávání a zvědavosti. S každou mílí v nás rostla touha zjistit, co se v té divočině tam za oknem dodávky nachází. Pocity svobody a zvědavosti nás poháněly až k obci Wleń, tedy k několika domům s otlučenou omítkou, zarostlými zahradami a domorodci, co chodívají spát už s klekáním. V této zapomenuté krajině nám zavřela oči už samotná noc.

Nikdy před expedicí jsme netušili, že nějaká taková řeka vůbec existuje, a vlastně jsme si ji vybrali pro její netknutost člověkem. Za celé dva dny jsme potkali jen hrstku lidí, na březích jsme si nevšimli žádného náznaku lidské činnosti, jak tomu bývá u nás v Česku. Koryto Bobra ladně se vinulo okolo hor a menších kopečků rozmanitou a neobydlenou krajinou, a dávalo nám možnost kochat se krásnými scenériemi také díky pomalosti toku. Internetové zdroje nás v popisu řeky zklamaly, jelikož počet jezů a překážek složitých k přenesení a nemožných k sjetí předčil naše očekávání. V konečném důsledku jsme si jez sjeli jen jeden a na velkou část cesty zvolili taktiku voru. Za dva dny jsme ujeli necelých 40 kilometrů, ovšem 40 kilometrů oleje olejovatého. Dokonce tři jezera, která jsme cestou propluli, byla rychlejší než zbytek řeky. Je možné, že jsme zvolili nevhodný úsek, ale na druhou stranu byl výběr oblasti moc dobrý. Každou chvíli byla možnost vylézt na břeh a uvařit, a dokonce i přespat na louce přímo u vody bez jakýchkoli problémů. Expedice dle osnov DofE se nám tedy povedla a splnila svůj účel, příště si nejspíš vezmeme na záda krosny a necháme naše nohy nás vést do oněch hlubokých lesů.

Po naší výpravě tedy můžeme říci, že řeka Bobr, ležící v jihozápadním Polsku, je ideální volbou pro víkendový odpočinek daleko od lidí. Vzhledem k její pomalosti je vhodná pro začátečníky, nebo třeba rodiny s dětmi. Pro vodáky bažící po divokém a záživném zážitku bychom ji určitě nedoporučili. Je velmi důležité si do oblasti dovézt vlastní zásoby vody a jídla na celou dobu pobytu, jelikož možnosti doplnění prakticky nejsou a obydlených míst a fungujících kempů je tam příliš málo, v některých úsecích dokonce nejsou zcela žádné. Spoléhat se na doplnění, jako na našich řekách, se tedy nedá. Zážitkům na vodě zdar!


Hodnocení článku

5

Autor článku:
Ania

Délka členství není známa

Cílevědomá, přátelská, někdy nabroušená a ostrá jako břitva. Značka: pokoru se teprve učím.