Chci znát: Rostliny!!!

Kdo chtěl znát rostliny, přišel na tyhle parádní akce, kde se dozvěděl spoustu zajímavých informací a dokonce si zkusil i práci s mikroskopem!

Nadšení budoucí učitelé (Kufi, Kačes) z oddílu se rozhodli, že své znalosti již potřebují předat dál. Sehnali mikroskopy, svolali děti a jali se do práce!

První den jsme všechny přivítali v naší improvizované laboratoři, kde jsme je seznámili s kouzly mikroskopů a mikrosvěta. Jak vypadá pod mikroskopem vlas? A jak motýlí křídlo? My "učitelé" jsme nestíhali nabízet nové a nové preparáty. Šrouby v mikroskopu se pomalu nezastavily. A protože jsme měli partu šikulů, zkusili si dělat i preparáty vlastní z toho, co našli okolo sebe. Kufi pak mláďata naučil dělat otisk listu. Domů odcházeli plní nového pohledu na svět.

Druhý den bylo tak krásně, že by byla škoda sedět uvnitř! Vydali jsme se do přírody na praktickou ukázku druhů v běžném prostředí. Jahodná nabízí velkou škálu druhů, mimo jiné také vstavač mužský, který byl v plném květu. Konečně si někteří uvědomili, proč je svízel "přítula" a viděli jsme také pár zajímavých živočichů. A protože se s Kufim předháníme, kdo toho ví více, tak celou procházku provázely zastavení s přednáškami na téma druhů, které jsme potkávali. Je tohle pryskyřník prudký, nebo tolitovitý? A co tahle ostřice? Ještě že s námi mají naši mladí posluchači trpělivost.

Poslední den byl ve znamení poznávání rostlinných orgánů, využití rostlin v přírodě i určování v přírodě. Mikroskopy nám odhalily řez větví i listem, taky jsme nahlédli "pod kůži" mrkve. Pak se výroba preparátů zvrhla a začaly se zase tvořit z kdečeho, ale to je prostě zvědavost! Venku jsme si prošli kousek louky i pohledali zajímavé druhy. Naneštěstí nás přepadla bouřka a trošku jsme zmokli, ale v loděnici jsme se ohřáli čajem a nasáli další vědomosti.

Jaké bylo Chci znát? Nabité vědomostmi, novým mikropohledem a hlavně rostlinami.

Hodnocení článku

5

Autor článku:
Kačes

Délka členství není známa

Technicky zdatný a zručný ....žena. :-) Bojovné a statečné srdce, znalec vícenohé havěti. "Co nesnášíš musíš dobře poznat."