Ultimate survival s Kufim a Mírem

Možná někteří z Vás viděli dokumentární seriál Nutné k přežití, který nás inspiroval k této akci.  V Pátek 26.9.2015 se nás v loďce sešlo 20, kteří jsme si chtěli něco málo z toho i vyzkoušet.

Po začátku akce jsme se bavili o tom, co bychom si s sebou na hory či do lesa měli vzít. Když jsme náš seznam vybavení dali konečně dohromady, ukázali jsme si další neméně důležitou část přípravy - balení. 

Je super mít s sebou na výletě vše potřebné, ale už méně super je dolovat pláštěnku ze dna batohu, když vás přepadne déšť... Nejen Bear Grylls by vám určitě řekl, že nejdůležitější věc, kterou by jste s sebou měli vždy v přírodě mít, je nůž (můj tatík mi vždycky říkal, že nemít nůž je horší, než nemít kalhoty). Ukázali jsme si tedy pár typů nožů, řekli si k čemu se jaký používá a k čemu nám nůž v přírodě může posloužit všeobecně. Když už s sebou někde nůž máte, je důležité také s ním umět manipulovat, proto jsme si řekli něco i o samotné bezpečné manipulaci s nožem. Na pátek už jsme zásobu aktivit ze soudku  "řekli jsme si" měli vyčerpanou, takže byl čas v klidu povečeřet z vlastních zásob. 

Něco na chuť přišlo vhod u promítání, kterým započala volnější fáze večera, před spaním. Co jiného si pustit na akci s názvem Ultimate survival, než Ultimate survival... Zajímavost všech dílů způsobila, že jsme všichni vydrželi u plátna zhruba hodinku a půl, možná i dvě, než jsme zalehli.  

Druhý den započal. Co však nezapočalo ani náznakem, bylo hezké počasí. Hezkým se zde myslí jakékoli, jen kdyby nepršelo aspoň čtyřicet minut. Museli jsme si tedy nouzově poradit na "zahradě". Po "dobrém ránu" a "dobré chuti" tedy znělo : "Dobře obléct, půjdeme na chvíli ven." To jsme vskutku šli a věnovali jsme se jednomu z největších vynálezů lidstva - ohni. A ještě před ním také dřevu.  Nejdříve krátké poučení o tom, jak bezpečně zacházet se sekyrou a pilou a pak už jsme si zkoušeli nasekat dřevo tak, abychom z něj měli polínka a třísky vhodné na založení ohně bez papíru. Různé druhy ohňů, jako třeba klasickou pyramidu, hranici, finskou svíci, kanadský krb, strážní oheň a pár dalších jsme si i ukázali. Rozdělat jsme však oheň mohli pouze v krbu uvnitř. Což byl úkol před obědem. 

Musím tady za sebe a určitě můžu i za Martina pochválit všechny, jelikož rozdělali oheň na první pokus, bez papíru a dokonce první sirkou. Co je ale  hlavní - kamarádsky u toho spolupracovali. Bylo úžasné vidět, jak jsou třináctileté děti schopny spolupracovat, dohodnout se na postupu, rozdělit si práci a nakonec bez problémů rozdělat oheň, na kterém by se dalo vařit. Jen doplním, že jsme je nenechali použít dřevo, které jsem před tím nasekali, takže si všechno museli najít a připravit sami. 

U sekání jsme jim samozřejmě pomohli a dávali pozor, ale vše byla kompletně jejich práce. Možná se tak snažili i proto, že jsme po příchodu dovnitř otevřeli všechna okna. Aspoň trochu jsme se snažili přiblížit situaci venku. Nemáš oheň - je ti zima... Ohřáli jsme se ale brzo a na posilněnou si už v teple dali  oběd. Po obědě jsme se ještě sesedli v kroužku, který byl už vyloženě kecací. 

S Kufim jsme řekli ještě pár informací týkajících se pobytu v přírodě a například si ukázali zajímavosti jako značky, kterými můžete přenechat zprávu družině za vámi, nebo označit brod na řece. Pomalu se nám však akce blížila ke konci a tak nezbylo nic, než úklid a rozloučení.

Osobně mě mrzí, že nám nevyšlo počasí a my se de-facto nedostali pořádně ven. Měli jsme toho s Kufim na plánu mnohem víc, ale nic se nedá dělat, přežití v přírodě se indoor ukazuje špatně. Jinak se mi ale akce moc líbila a doufám, že jestli něco podobného ještě naplánujeme, přijde zase tolik lidí s dobrou náladou a chutí zkusit si něco nového. Možná i pod stan a na víc dnů. Určitě jsme se všichni za ten dohromady den něco naučili a to se hodí vždy. Minimálně, že jestli se někdy venku dostanete do svízelné situace, tak hlavně s klidem, s Mírem a Kufim :D !

Tak zas někdy, s vlky na schůzce, s menšíma na akci, ahoj:)

Hodnocení článku

5

Autor článku:
Míro

Délka členství není známa