Kateřina Sliwková
Kačes

Zpráva z výcvikového tábora M*A*S*H 1303

Během roku se sešlo mnoho rekrutů, kteří se chtěli přidat k osádce polní nemocnice ve Dvorcích. Následující informace spadají do kategorie TAJNÉ.

Konečně nadešel ten den 7. 8. a celá skupina označená číslem 1303 a názvem MARACAIBO se vydala na naše výcvikové tábořiště. Jelo nás přesně 19 nováčků, vojínů, a 6 zkušených a ostřílených mazáků.

První dny jsme odvedli kus práce při zvelebování našeho nového domova, panovala dobrá nálada a klid. Ten ovšem trval jen krátce, vojíni se již brzy po příjezdu zjistili, že válka není procházka růžovou zahradou.

První kontakt se zraněnými nedopadl vůbec dobře. Ještěže šlo pouze o figuranty, přestože spolupracovali ve velké skupině, skoro žádný z nápadů a postupů nevedl k záchraně raněných. Ale právě pro tohle všichni přijeli, pro vědomosti a znalosti, aby mohli zachraňovat a ošetřovat.

Po zbytek tréninkového pobytu se každý dopoledne vzdělával v předem připravených blocích věnovaných zdravovědě, fyzičce a přežití v přírodě. A nesmím opomenout ranní psychickou průpravu – koupání v hrázce (nebudeme si nic nalhávat, byla ledová, stejně jako rána) a ceremonii, kdy se povyšovaly hodnosti. Odpoledne se poctivě plnily mise zadané velitelstvím. Luštily se tajné zprávy, mapovalo území i sbíraly zásoby vysypané ze sestřeleného letadla. Během jedné z nočních misí jsme měli možnost poznat vojáky ze spřátelených jednotek, které v nás vložily důvěru a předali nám důležité informace o dalším postupu. Rekruti si také mohli vyzkoušet maskování v terénu, kdy šlo o to, uniknout pozornosti velitelů. Neslyšný pohyb a nenápadnost pak jednotky využily také při pohybu mezi spřátelenými základnami.


V posledním týdnu jsme měli nabitý program. Průzkum okolí nádrže Kružberk spolu se zaslouženém koupání v koupacím jezírku nám zabral celý jeden den. Vyvrcholením fyzické průpravy bylo testování na finské stezce, které všichni úspěšně zvládli. A právě fyzička spolu se všemi nabytými znalostmi hrála prim v posledním velkém úkolu, který naši polní nemocnici čekal – převzít zodpovědnost za určité území a reagovat na veškeré instrukce o zraněných přicházející z dispečinku.

určité území a reagovat na veškeré instrukce o zraněných přicházející z dispečinku. Jednotky se spolupracovaly tak, jak se v nemocnici má. Maty, mozek nemocnice, posílal jednotlivé skupiny na místa, kde podle instrukcí byli zranění. Bylo potřeba poskytnout jim první pomoc a dostat je do nemocnice včas. Mezi raněnými byl například posekaný dřevorubec či raněná běžkyně. Perfektní práce jednotlivců v přidělených týmech vedla k záchraně všech, kteří potřebovali pomoc. Tento úspěšný zásah byl znamením zvládnutého výcviku. A my s velkou radostí mohli gratulovat členům M*A*S*H 1303 k jejich novým znalostem a schopnostem, které byli schopni využít i v praxi.

Poslední dny probíhalo bourání výcvikového tábořiště, kdy se ukázalo, že naši vojáci jsou také velmi pracovití a schopní. K vlaku, který nás měl odvézt zpět do města plného komínů, jsme šli my vedoucí pyšní na všechny, kteří se nebáli a přijeli, naučili se spoustu věcí a pak vše využili a zachránili životy civilistů.

Za velitelství

Sliwková Kateřina, nadporučík

Zatím zde nejsou žádné komentáře.

Pro vložení komentáře se musíte nejprve přihlásit.