Julie Pavlasová
Jimbi

Středověké klání!

8.1. jsme se společně přenesli do doby středověku a hlavně jsme si přiblížili, jakými aktivitami se v této nelehké době bavili měšťané.

Před 9. hodinou se už někteří středověcí nedočkavci začali scházet, tak jsme potom společně čekali, až dorazí poslední. Mezitím jsme se už ladili do středověké atmosféry, kterou jsme si navodili dobovou hudbou. První aktivita, která nás čekala, byla kartografie. Aktivita byla pro jednotlivce, takže záleželo pouze na rychlosti každého. Úkol zněl: najdi dům na mapě. Umístění domu bylo popsáno formou vyprávění středověkého šlechtice Toma, který popisoval svou cestu k sestřenici Otýlii . Všichni se s tím prali statečně, avšak někteří se do toho lehce zamotali, což vůbec nevadilo, poněvadž jsme si to na závěr společně prošli a rozluštili pár nejasností. Na další aktivitu jsme vytvořili týmy, které mezi sebou bojovaly v poznávačce zvířat, rostlin, hub a všeho možného. Na to, jaké pekernosti jsem vybrala, jsem byla mile překvapena znalostmi všech. Po menší pauze následovala trochu mazlavá práce, která vyžadovala špetku fantazie. Vyráběli jsme si vlastní golemky! Každý dostal svůj podíl rychleschnoucí hlíny a vrhl se do hňatání! Mezitím, co všichni pilně tvořili své výtvory, jsem všechny seznámila s opravdovou legendou o pražském golemovi, která sloužila taktéž jako inspirace k této ruční práci. Konečné skvosty byly opravdu skvostné:) a proto mohu říci, že bychom do budoucna měli keramice věnovat určitě více času. *všichni jásají*

Kolem 12 jsme si dali větší pauzu na oběd. Kdo chtěl, mohl někoho vyzvat na souboj v kostkách, čímž mohl získat body navíc do naší tabulky. Protože za všechny aktivity, které jsme během dne dělali, mohl každý získat určitý počet bodů a tak se posunout směrem blíže k vítězství. Někteří dostali i slibované bodíky za kostým.

Po obědě jsme se zase rozdělili do stejných týmů jako předtím a rozdali jsme si klíčová slova k psaní legend. Na výběr byl chleba, oheň, drak a vlk. Stanovili jsme si podmínky, jak by taková legenda měla vypadat a potom jsme si je všechny společně přečetli. Každá z nich byla hodně promakaná a dokonce nám Mája sepsala přesný postup k výrobě chleba:) Následující aktivita, která sklidila největší úspěch, bylo týmové mečování! Na dvorku našeho sídla rodu Tomů se setkaly hned 4 klany bojovníků, které mezi sebou bojovaly ze všech sil. Díky zataženým mračnům, zimě a trošky sněhu kolem nás jsme se opravdu cítili jako na středověkém bojišti.

I když se nám venku líbilo, nechtěli jsme umrznout a tak jsme se přesunuli opět dovnitř, kde nás čekala závěrečná aktivita a to konkrétně divadlo. Zase jsme se rozdělili do týmů a rozdali si témata scének, které byly, jak jinak, než se středověkou tématikou. Každý měl jiné téma a někteří opravdu projevili své herecké nadání.

Na závěr jsme sečetli všechny bodíky, udělili jsme pár speciálních vyznamenání ve všech oblastech středověkých aktivit a konečně jsme vyhlásili 3 šampiony, kteří byli zdatní ve všech ohledech, jako kdyby ve středověku opravdu někdy žili. Samozřejmě naše vítěze neminula bohatá odměna v podobě základních surovin (jako například brambory).

Doufám, že si to všichni užili tak moc, jako já a myslím, že moje první akce nemohla dopadnout líp. Děkuji všem, kteří přišli! A chci vás moc pochválit, jste opravdu šikovní!

Komentáře pro tebe nejsou viditelné.

Vkládání nových komentářů pro tebe není povoleno.